2005-10-17

 

----- Original Message -----

From: Franjo Talan

To: cora leda

Sent: Saturday, October 15, 2005 11:03 AM

Subject: Re: Macelj - ukop žrtava poratnih likvidacija 1945

 

Pozdrav

 

Po mojim informacijama među žrtvama iskopanim u stratištu Macelj nalaze se posmrtni ostaci likvidiranih svecenika, franjevaca i bogoslova.

 

Poziv koji sam dobio samo sam prosljedio na sve adrese koje poznam i znam i zamolio sve da ih proslijede dalje kako bi ukop posmrtnih ostataka žrtava bio što dostojanstveniji. Osobno mislim da je ovaj događaj nakon osamostaljenja Hrvatske jedan od najznačajnijih u novijoj hrvatskoj povijesti.

 

Hvala Vam na imenima stradalih ubijenih svecenika. Vlast ih je poubijala oko 600, a zatvori i logori bili su ih puni. Osim Stepinca u zatvorima i robiji bilo je dosta biskupa, a potkraj rata od partizana u Zagorju, nedaleko Zagreba ubijen je i biskup Marija Carević, na mjestu likvidacije ubijice su ga pokopale. Stravična svjedočanstva iznjeta su u knjizi Josip Marija Carevi dubrovački biskup 1883 - 1945 u izdanju Matice hrvatske Metković i Dubrovačke biskupije 2002 godine ......

 

Kad je problem iskopati i dostojno pokopati tijelo jednog biskupa što možemo očekivati za obične smrtnike?!??

 

U nedjelju 9 listopada razgovarao sam sa jednom starijom gospođom kojoj su nakon rata "domaći aktivisti" ubili brata. Nitko nije odgovarao za to "djelo". No takovih dijela ima na stotine i tisuće.

 

Slovenci su otvorili "spomen park Teharje", na jednom od svojih najvećih stratista, prisutni su bili predsjednik, bivši i sadašnji premijer ...... Na 60 obljetnici žrtava Macelja stolice su ostale prazne.

 

Znam koliko je poteškoća, molbi, muke i često poniženja potrebno da se jedan takav projekt ostvari. Naravno kad ima volje i to se može napraviti. No netko to može riješiti po "službenoj dužnost", a kad taj to ne naparvi netko to mora rješavati obijajući vrata, moleći i proseći. Zahvalni smo Bogu što je ipak Vlast prosvijetlio da dozvoli i ne zabrani rad udrugama koje na tome rade. Iako sam mišljenja da bi to vlast trebala odraditi, a o tome nešto govori i zakon o vojnim grobljima ali nema zakona o grobištima. Ta tema ne nosi "glasove" kod birača, a na njoj se ne može ništa zaraditi ni ubrati "pinku". Zato se divim i čestitam ljudima, svima koji su doprinjeli da se konačno kosti maceljskih mučenika dostojno pokopaju. Ne imenujem nikoga jer znam da ih je dosta bilo uključeno u taj projekt koji se vuče malo duže, svakako mislim da se tu treba zahvaliti organizatorima (župi, HDPZ-u, HD-u i časničkom klubu) i franjevcima jer bez njihovog angažiranja ne bi ni u lipnju bio postavljen ni spomen križ ni temelji. Na komemoraciji u lipnju "Voditelj programa zahvalio je svima na prisustvu kao i onima koji su pomogli dosadašnje radove, a zahvalio je i Hrvatskoj franjevačkoj provinciji koja je za ovaj projekt izdvojila 100 tisuća kuna. Pod misom su se skupljali prilozi za izgradnju, a bilo bi dobro navesti broj žiro računa na koji bi ljudi dobre volje mogli uplaćivati priloge za izgradnju spomen crkve i kosturnice u koju će se pokopati kosti nevinih žrtava koje su 1992. godine iskopane i većina ih se danas nalazi u crnim vrećama za smeće u Zagrebu, naglasio je voditelj programa." - ovaj dio zapisao sam negdje nakon održane komemoracije 2005-te godine

 

25. rujna održana je komemoracija i misa zadušnica za žrtve partizanske osvete kod Varaždinskih Toplica, brat jednoga od ubijenih tom je prilikom prvi put na grobu brata položio vijenac i zapalio svijeću!!

  

Nešto više o tome može se pronaći na web adresi, a ima i dosta podataka o predstojećoj komemoraciji u Macelju.

 

http://www.safaric-safaric.si/2005_macelj/x2005_macelj.html

 

naravno i osatlim sličnim adresama